CZY PODAWAĆ KOTU MLEKO?

Mleko nieodłącznie kojarzone jest z kotem. Utrwalanie tego skojarzenia w świadomości ludzi  odbywa się poprzez obrazki kota pochylonego nad miseczką mleka- któż z nas nie pamięta kota Filemona z dobranocki łapczywie wypijającego ciepłe mleko? Okazuje się jednak, że połącznie kota i mleka nie może przynieść nic dobrego, a wręcz przeciwnie może spowodować same szkody w kocim organizmie. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest jedna- nie tolerancja laktozy. 

LAKTOZA- Z CZYM SIĘ TO „JE”?

Laktoza to nazwa cukru mlecznego ( dwucukier składający się z glukozy i galaktozy ). W postaci naturalnej laktoza występuje w mleku ssaków. Stanowi źródło energii. Laktaza to z kolei enzym rozkładający laktozę na cukry proste. Laktoza występuje w: mleku ( np. w kozim, krowim, owczym ), produktach mlecznych, mleku w proszku, jogurtach, kefirach, maślankach, serach białych, serach żółtych, serkach homogenizowanych, lodach i śmietanie. Laktoza w mniejszych ilościach znajduje się w: chlebie, wyrobach piekarniczych, czekoladzie, sosach i zupach instant, płatkach śniadaniowych, słodyczach. Śladowe ilości laktozy można znaleźć w niektórych lekach i wędlinach. Nietolerancja laktozy bierze się z niedoboru laktazy która powoduje jej rozkład. Nietolerancja może być wrodzona lub nabyta. Objawia się najczęściej bólami brzucha, mdłościami, biegunką, kolką oraz gazami.

MLEKO W ŻYCIU KOTA

W ciągu pierwszych kilku tygodni życia jednym pokarmem młodego kota jest mleko jego matki kocicy ( lub w wyjątkowych przypadkach mleko zastępcze ). Do ok. 8 tygodnia życia kotek otrzymuje wraz z mlekiem matki wszystkie składniki odżywcze niezbędne mu do wzrostu i prawidłowego rozwoju. Mleko kotki jest tłustsze od mleka krowiego ( bądź też koziego ) i zawiera zdecydowanie więcej białka. Skład mleka kocicy różni się kompletnie od pozostałych i jest tak skomponowany aby dostarczyć niezbędnych kalorii rozwijającemu się młodemu kociemu organizmowi oraz składników odżywczych takich jak: tauryna, arginina, związki mineralne. Układ pokarmowy oseska przystosowany jest do trawienia laktozy ( węglowodan obecny w mleku ) zawartej w mleku kociej matki. Wysoka aktywność enzymu laktazy ulega stopniowemu obniżeniu wraz z wiekiem kotka ( szybkość tego procesu jest indywidualna i odmienna dla różnych kotów ). Po ok. 8 pierwszych tygodniach życia, kot traci zdolność przyswajania mleka i z reguły pojawia się nietolerancja laktozy. Po tym czasie mleko nie jest młodemu kotu potrzebne gdyż jego dieta zostaje rozszerzona o inne pokarmy. Jadłospis bogaty w białko ( najlepiej zwierzęce ) wystarcza mu do prawidłowego rozwoju w zupełności. Nie oznacza to jednak że kot przestaje z dnia na dzień lubić mleko. W bardzo wielu przypadkach pozostaje ono jego ulubionym napojem.

Podawanie mruczkom, mleka krowiego po odsadzeniu od matki, jest bardzo ryzykowne i może przyczynić się do powstania wielu dolegliwości zdrowotnych. Mleko krowie które ma odmienny skład ( przede wszystkim zawiera dużo więcej laktozy- cukru mlecznego i mniej tłuszczu niż mleko kocicy ) po prostu szkodzi kotu. Może wywołać nudności, wzdęcia, silne bóle brzucha, biegunkę a w konsekwencji odwodnienie. Poza tym wszystkim mleko krowie jest bardzo kaloryczne ( w 100 g w zależności od rodzaju ma ok. 65- 75 kcal ) i przyczynić się może do powstania nadwagi i otyłości kota. Jeśli mleko krowie może powodować alergię pokarmową ( ze względu na obecność białka ) i nietolerancję ( laktoza ) a także szereg kłopotów z układem pokarmowym, należy go całkowicie wyeliminować z diety mruczka. Woda i zbilansowana dieta bogata we wszystkie składniki odżywcze w zupełności wystarczy. Jeśli chcemy jednak podać pupilowi mleko niech będzie to mleko niezawierające laktozy lub takie które jest specjalnie przeznaczone dla kota. Mleka takie dostępne na rynku zawierają cenny dodatek tauryny ( aminokwasu którego koci organizm nie syntetyzuje sam, natomiast jego brak powoduje problemy ze wzrokiem, układem kostnym a nawet mięśniem sercowym ), biotyny ( poprawiającej wygląd i kondycje skóry, sierści i pazurów ), żelaza ( zapobiegającego występowaniu niedokrwistości ) oraz witaminy E, witaminy C i witamin z grupy B ( witaminy B1, witaminy B2, witaminy B3, witaminy B12 ) wzmacniających cały koci organizm.

PRZYKŁADY MLEKA DLA KOTA DOSTĘPNE NA POLSKIM RYNKU

PRODUCENT Whiskas Beaphar Kitty Milk Catessy Royal Canin Babycat
SKŁAD Mleko i produkty mleczarskie Mleko i produkty pochodzenia mleczarskiego, oleje i tłuszcze, minerały Mleko i produkty mleczarskie, produkty uboczne pochodzenia roślinnego Kazeina w proszku, tłuszcze mleczne, oleje roślinne, białka serwatki w proszku, olej rybny, składniki mineralne, fruktooligosacharydy
DODATKI Brak Witamina A 215 000 j.m./kg; witamina D3 2 00 j.m./kg; witamina B1 5 mg/kg; witamina B2 3 mg/kg; wapń 10 mg/kg; nikotynamid 20 mg/kg; witamina B6 3 mg/kg; witamina B12 20 mcg/kg; witamina C 620 mg/kg; witamina E 210 mg/kg; biotyna 50 mcg/kg; witamina K3 3 mg/kg; cholina 850 mg/kg; witamina E1 80 mg/kg; witamina E2 0,25 mg/kg; witamina E3 210 mg/kg; witamina E5 30 mg/kg; witamina E6 40 mg/kg; witamina E8 0,2 mg/kg; metionina 3.000 mg/kg; tauryna 3.00 mg/kg; przeciwutleniacze- antyoksydant E231 Tauryna 400 mg/kg; witamina A 2.000 j.m./kg; witamina D3 50 j.m./kg; witamina E 5 mg/kg Witamina A 25 000 j.m./kg; witamina D3 1 500 j.m./kg; żelazo 100 mg/kg; jod 4 mg/kg; miedź 15 mg/kg; mangan 80 mg/kg; cynk 230 mg/kg; selen 0,43 mg/kg; tauryna 2,5 g/kg; przeciwutleniacze
SKŁAD ANALITYCZNY Białko surowe 3,4% Tłuszcz surowy 2,0% Włókno surowe 0,1% Popiół surowy 0,8% Wapń 0,1% Fosfor 0,1% Wilgotność 89% 48 kcal/100 g Białko surowe 32,0% Tłuszcz surowy 24,0% Popiół surowy 7,0% Wapń 0,86% Fosfor 0,6% Magnez 0,16% Wilgotność 3,5% Potas 1,4% Sód 0,5% Białko surowe 3,3% Tłuszcz surowy 3,3% Włókno surowe 0,2% Popiół surowy 0,8% Wilgotność 86,3% Białko surowe 33,0% Tłuszcz surowy 39,0% Włókno surowe 1,9% Popiół surowy 6,0% Wilgotność 3,0%
CENA Ok. 1,70 zł/100 ml Ok. 9,00 zł/100 g Ok. 1,00 zł/100 ml Ok. 15,00 zł/100g

Analiza czterech przedstawionych produktów mlecznych przeznaczonych do picia dla kota przedstawia się następująco: podstawę produktów stanowi mleko i produkty mleczarskie. Ostatnie zaprezentowane w rubryce mleko to mleko w proszku ( Royal Canin Babycat ). Niektóre z produktów zawierają cenne dodatki olejów i tłuszczów ( Beaphar Kitty Milk i Royal Canin Babycat ). W jednym mleku ( Catessy ) znajdują się „produkty uboczne pochodzenia roślinnego” co jest dodatkiem zbędnym i nie przyniesie żadnych dodatkowych składników odżywczych dla kota. Praktycznie wszystkie zaprezentowane produkty zawierają cenny dodatek witamin i minerałów a także tauryny ( Beaphar Kitty Milk i Catessy ). Mleka różnią się zasadniczo składem analitycznym- przede wszystkim ilością procentową białka surowego i tłuszczu surowego- najwięcej biała surowego i tłuszczu surowego zawarte jest w ostatnim mleku ( mleku w proszku Royal Canin Babycat ). Przedstawione mleka różnią się między sobą ceną i dostępną pojemnością.

JAK WYBRAĆ DOBRE MLEKO DLA KOTA

  • Mleko dla kota powinno być wyprodukowane ze składników o wysokiej jakości.
  • Mleko nie powinno zawierać laktozy ewentualnie zawierać jej zredukowaną ilość.
  • Powinno być lekkostrawne i dobrze przyswajalne.
  • Obecność dodatku witamin jest bardzo pożądana ( w szczególności witaminy D3, witaminy E oraz biotyny ).
  • Uzupełnienie mieszanki mlecznej tauryną pozytywnie wpłynie na cały koci organizm, a przede wszystkim na poprawę ostrości widzenia i serce.
  • Mleko dla kota powinno zawierać zredukowaną ilość tłuszczu ( z uwagi na większą kaloryczność tłustego mleka ).
  • Butelka bądź pojemnik z mlekiem powinien umożliwiać łatwe dozowanie, przechowywanie i odpowiednią świeżość.
  • Mleko nie powinno zawierać dodatku cukrów, barwników oraz konserwantów.

JEŚLI NIE MLEKO TO CO DO PICIA DLA MRUCZKA

Podstawą w nawadnianiu kociego organizmu powinna być woda. Dorosły kot wypija dziennie ok. 100-200 ml. Jeśli je wyłącznie karmę mokrą ilość ta może być mniejsza. Jeśli odżywia się tylko karmą suchą ilość wypijanej wody może być większa ( pamiętajmy aby pupil przyjmował odpowiednie ilości płynów w przypadku „suchej diety” ). Dobre nawodnienie wpłynie korzystnie na układ moczowy oraz nerki. Oprócz wody kot może pić rosół, śmietankę ( w niewielkich ilościach ze względu na wysoką kaloryczność) oraz specjalne mleko dla kotów ( tak zwane mleko zastępcze z małą ilością laktozy lub całkowicie jej pozbawione ).

PODSUMOWANIE

Młode kocięta przez pierwszych kilka tygodni swojego życia odżywiają się tylko jednym pokarmem- mlekiem matki kocicy. Mleko to różni się zasadniczo od pozostałych znanych mlek ( kozich, krowich i innych ) swoim składem. Mleko kocicy jest tłustsze i bogatsze w białko. Skomponowane w taki sposób aby zaspokoić głód i potrzebę na poszczególne składniki odżywcze rozwijającego się kociego organizmu. Po okresie kilku tygodni, kiedy to dietę młodego kota należy rozszerzyć o inne pokarmy, zdolność pupila do trawienia laktozy stopniowo zmniejsza się, często dochodząc do pułapu całkowitej braku tolerancji tego węglowodanu. Nietolerancja laktozy występuje u większości kotów, wynika z barku enzymu laktazy który rozkłada laktozę do cukrów prostych. Laktoza zawarta jest w większości produktów mleczarskich, serach białych i żółtych oraz w pieczywie, słodyczach a nawet niektórych lekach i wędlinach. Należy więc uważnie komponować dietę mruczkowi aby nie zaszkodzić mu i nie spowodować problemów z układem pokarmowym i układem trawiennym. Podsumowując- po upływie pierwszych tygodni życia podawanie kotu mleka nie jest dobrym pomysłem i może skończyć się wieloma problemami a w konsekwencji prowadzi do biegunki i odwodnia. Jeśli mruczek jest miłośnikiem mleka można podać mu produkt mleczny przeznaczony specjalnie dla kotów. Ich wybór na rynku jest bardzo duży. Mleka te posiadają zredukowaną ilość laktozy ( lub są jej całkowicie pozbawione ), dodatki witamin i minerałów oraz obniżoną zawartość tłuszczu. Są więc idealne dla kota. Oprócz mleka „zastępczego”, idealnym napojem dla mruczka jest woda. Powinna ona być świeża i czysta. Zbilansowana dieta bogata we wszystkie składniki odżywcze plus woda zapewnią kotu zdrowe i długie życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *