KARMA DLA KOTA Z TUŃCZYKIEM

Podstawowe informacje o żywieniu kota

Kot to dla wielu osób równorzędny członek rodziny. Dbanie o jego potrzeby i zdrowie jest bardzo ważnym zagadnieniem. Na prawidłowe funkcjonowanie, kondycje, zachowanie i wygląd kota wpływa bezpośrednio sposób jego odżywiania. Poglądów dotyczących wyboru najkorzystniejszej metody żywienia pupila jest wiele. Właściciele, weterynarze i specjaliści nie zawsze pozostają w zgodzie co do tej kwestii. Wybór najbardziej zbilansowanej i efektywnej diety dla naszego kota jest niezwykle indywidualny i zależy przede wszystkim od zdrowia, wieku, preferencji kota a także możliwości finansowych właściciela. Wiele osób właśnie z powodów ekonomicznych wybiera żywienie kota resztkami swojego jedzenia co jest podejściem błędnym i prowadzącym do wielu problemów u kotów w tym nadwagi, niedoborów a także chorób nerek. Układ pokarmowy człowieka funkcjonuje zupełnie inaczej niż układ pokarmowy kota zatem to co dobre dla jednego może zaszkodzić drugiemu. Aby właściwie zbilansować dietę dla swojego pupila potrzeba czasu a także odpowiedniej wiedzy z zakresu żywienia. Dobrym rozwiązaniem jest wybór karmy gotowej których wybór na rynku jest coraz większy. Prawidłowo zbilansowana dieta ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia kotów. Z pośród wielu dostępnych pokarmów należy wybrać ten posiadający największe wartości odżywcze, gdyż z pewnością będzie on najbardziej wydajny i zdrowy. Jest to swego rodzaju inwestycja, ponieważ zwierzak odpowiednio żywiony pełnowartościowym pokarmem pokrywającym wszystkie jego potrzeby, będzie długo cieszył się wyśmienitym zdrowiem.

Rodzaje dostępnych pokarmów dla kotów

Na rynku występuje wiele rodzajów pokarmów dla kotów. Są to karmy suche, mokre a także przekąski. Karmy różnią się gramaturą i ceną w zależności od producenta. Większe opakowania, kupowane w dużych internetowych hurtowniach oferują najkorzystniejsze ceny. Najogólniejszy podział karm dla kotów to:

1. Pokarmy suche występujące najczęściej w postaci chrupek. W opakowaniach o różnych gramaturach. Różniące się wielkością, kształtami, smakami.

2. Pokarmy mokre czyli kawałki w sosie, w galarecie, pasztety. Pokarmy mokre dostępne są w puszkach, saszetkach, tackach, słoiczkach. Różniące się gramaturą, składem, zawartością składników odżywczych. Mogą być mięsne, rybne lub wegetariańskie.

Karmy suche

Karmy suche zasadniczo różnią się tylko kształtem i wielkością dostępnych granulek. Karma sucha ma tę zaletę że jest niewątpliwie tańsza od karmy mokrej. Karma sucha korzystnie wpływa na stan uzębienia kota, gdyż podczas gryzienia grubych kawałków usuwa się kamień nazębny, z którym boryka się wiele zwierzaków. Karma sucha łatwo się porcjuje i dłużej zachowuje świeżość. Można ją podawać ze specjalnych dozowników. Ponieważ nie zawiera wody, kot zjada jej mniej przez co wystarcza na dłużej. Karma sucha produkowana jest często z odpadów produkcyjnych dlatego też ciężko zweryfikować jej skład. Weterynarze podkreślają iż żywienie kotów wyłącznie karmą suchą ze względu na jej małą zawartość płynów może prowadzić do schorzeń pęcherza i nerek. Jeśli kot nie przepada za piciem wody, lub pije zdecydowanie za mało karma mokra będzie lepszym i zdrowszym rozwiązaniem.

Karma mokra

Karma mokra zdecydowanie mniej obciąża nerki, gdyż zawiera w sobie więcej wody. Jest więc lepsza dla układu moczowego kota. Posiada intensywny zapach co dla wybrednych z natury kotów ma niebagatelne znaczenie. Wadą karmy mokrej jest niewątpliwie jej cena- jest ona zdecydowanie wyższa niż karmy suchej. Ze względu na fakt że jest to karma zawierająca wodę, dostarcza mniej energii przez co kot musi jej zjeść więcej. W przypadku kawałków w galarecie czy sosie własnym bardzo często można ocenić jej skład gołym okiem. Karma w postaci pasztetu ze względu na konsystencję będzie stanowiła dla właścicieli większa zagadkę. Karmy mokre posiadają także wiele wariantów i dodatków smakowych. Karma mokra powinna stanowić główne źródło jedzenia kota i pokrywać jego zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 80%, resztę można uzupełnić karmą suchą.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór diety mieszanej. Jest to optymalna metoda gdyż mamy pewność że kot otrzymuje wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Dobrze aby koty jadły również karmę suchą chociaż by ze względu na fakt że to głównie ona w przypadku specjalistycznych diet weterynaryjnych jest przepisywana przez lekarza.

Co powinna zawierać dobrej jakości karma?

Karma dla kota musi składać się z białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i mikroelementów. Karma dobrej jakości to taka która zawiera wysokojakościowe białko, produkty pochodzenia zwierzęcego a także warzywa które są cennym dodatkiem wpływają bowiem na walory smakowe jedzenia. Weterynarze spierają się na temat zawartości składników roślinnych w karmie dla kotów. Specjaliści twierdzą że układ trawienny kotów nie jest przystosowany do diety wegetariańskiej. Koty to drapieżniki , zdecydowanie mięsożerne. Mięso potrzebne jest im do życia i jest to niezaprzeczalny fakt. Z kolei nadmierna ilość węglowodanów w kociej diecie prowadzi do nadwagi.

Skład karmy dla kota powinien być szczegółowo opisany na etykiecie od producenta. Na pierwszym miejscu będzie znajdował się produkt który stanowi procentowo największy udział. Powinno to być mięso lub ryba, w zależności od karmy. Im więcej mięsa czy ryby tym lepiej. Zasada ta dotyczy zarówno karmy suchej jak i mokrej. Na drugim miejscu bardzo często znajduje się grupa produktów określanych zbiorczo jako zboża. Dobrze gdy wyszczególnione jest jakie to są zboża. Kolejnym składnikiem mogą być warzywa lub owoce. Jest to miłe urozmaicenie kociej diety. Dostępne są także karmy zawierające jajka. Jest to cenny dodatek należy jednak zwrócić uwagę w jakiej formie jajko to występuje, gdyż w przypadku kotów powinno być ono ugotowane, gdyż koty nie mogą spożywać surowego jajka. Skład karm wysokiej jakości jest z reguły bardzo dobrze opisany, karmy tańsze bardzo często na etykietach zawierają uogólnienia, nie wiele mówiące kupującemu. Wiele osób chcąc zaoszczędzić kupuje karmy niskiej jakości, jest to jednak oszczędność pozorna, gdyż ze względu na niską zawartość składników odżywczych jest ona mniej syta od karm wysokiej jakości i należy jej podawać więcej aby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne kota. Oczywiści dawki karmy należy wyznaczać indywidualnie mając na uwadze wiek, wagę, stan zdrowia kota. Należy uważnie czytać etykiety gdyż zawierają informację odnośnie składu a także ilości podawanych porcji i ich gramatury.

Ryby w diecie kota

Zagadką pozostaje fakt dlaczego ryba jest jednym z ulubionych kocich przysmaków. Koty boja się wody, a jednak to aromatyczna ryba sprawia że kot z utęsknieniem czeka na ten właśnie smakołyk. Zagadkę tą pozwalają zrozumieć okoliczności historyczne, które przenoszą nas do Starożytnego Egiptu. To tam koty były czczone niczym bóstwa i nagradzane pokarmem którego same by nie upolowały czyli właśnie rybami.

Wielu właścicieli kotów zadaje sobie pytanie czy warto a przede wszystkim czy można wprowadzać do kociej diety ryby. Odpowiedz na to pytanie nie jest oczywista i jednoznaczna. Ryby posiadają niewątpliwie wiele zalet, takich jak bogactwo kwasów Omega czy witamin z grupy B. Kwasy Omega korzystnie wpływają na układ nerwowy i odpornościowy kotów. Niedobory witaminy B1 mogą powodować osłabienie kota, przyspieszoną akcje serca a nawet niewydolność krążenia, skutkują także większą podatnością na ukąszenia owadów. Ważne jest aby ryby podawane kotu były odpowiednio przygotowane, poddane obróbce termicznej gdyż kot nie powinien jeść surowej ryby. Proces gotowania neutralizuje działanie szkodliwej tiaminazy zawartej w wielu gatunkach ryb. Ryby w puszkach  przeznaczone dla człowieka, również nie nadają się dla kotów ze względu na dużą zawartość soli, substancji konserwujących a także innych przypraw. Podobnie sprawa wygląda z rybami wędzonymi.

Według wytycznych polskich weterynarzy w diecie kota ryba może występować dwa lub trzy razy w tygodniu. Wytyczne światowe są zgoła inne, zalecają bowiem spożywanie ryb nie częściej niż raz w tygodniu. Jeśli nasz kot zalicza się do amatorów rybich przysmaków, dobrą alternatywą są karmy z dodatkiem ryb, np. tuńczykiem. Jeśli stoimy przed dylematem czy wybrać karmę suchą czy mokrą, zdecydowanie lepszym wyborem jest karma mokra. Pożywienie suche z dodatkiem ryb bardzo często zawiera odpady produkcyjne w tym zmieloną skórę, wnętrzności czy ości które mogą być szkodliwe dla kota. W karmie mokrej znajdziemy rybę lepszą jakościowo, niekiedy w całych kawałkach.

Karma dla kotów z tuńczykiem

Gdy już zdecydujemy się wprowadzić do kociej diety ryby przekonamy się że oferta rynkowa jest bardzo bogata i można wybrać pośród wielu gatunków ryb i owoców morza. Bardzo popularną rybą występującą w wielu karmach jest tuńczyk.

Tuńczyk jest rybą niskokaloryczną, z dużą zawartością białka, posiadającą wysokie wartości odżywcze. W tuńczyku znajdziemy cenne źródło witaminy D, witamin z grupy B, selenu, magnezu, fosforu, potasu. Tuńczyk jest rybą drapieżną, znajdującą się na końcu łańcucha pokarmowego co z kolei wpływa na zawartość metali ciężkich w jej organizmie. Wysoka zawartość metylortęci jest szkodliwa zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Z punktu widzenia weterynarzy, paradoksalnie to właśnie wysoka zawartość minerałów może być dla kota szkodliwa i w efekcie może dojść do prze mineralizowania.  W moczu wytrącają się składniki mineralne co prowadzi do tworzenia się kryształków i kamieni moczowych co skutkuje upośledzeniem pracy nerek.  Osobną kwestię stanowią upodobania kotów. Bardzo często koty okazują się wytrawnymi smakoszami rybnych przysmaków. Ryby są z reguły bardziej aromatyczne niż mięso. Tuńczyk to cenne źródło kwasów Omega 3, które wspaniale wpływają na skórę, stan pazurów i sierści kota. Istotne znaczenia ma też fakt iż tuńczyk nie jest tak drogi jak owoce morze, więc cena takiego pokarmu nie będzie bardzo wygórowana i zbliżona do ceny mięsnych przysmaków.

Ryba w rozsądnych ilościach jest cennym i wartościowym uzupełnieniem zbilansowanej kociej diety.  Jest to słowo kluczowe, gdyż przesada w każdą ze stron będzie nie właściwa i nie zdrowa. Jeśli nasz kot jest amatorem rybnych przysmaków nie należy pozbawiać go tej przyjemności.

Podsumowanie

Kot jest zwierzęciem mięsożernym. Jego układ pokarmowy funkcjonuje inaczej niż układ człowieka czy np. psa który jest wszystkożerny. Do poprawnego funkcjonowania, zachowania dobrej kondycji, zdrowia, pięknego wyglądu potrzebuje pełnowartościowego jedzenia. Głównym składnikiem kociego pożywienia powinno być mięso.  Niezwykle istotne w kociej diecie jest urozmaicenie dlatego tez ryba stanowi ciekawą alternatywę dla naszych pupilów. Kupując karmę czy to sucha czy mokrą należy szczególną uwagę zwracać na jej skład i zawartość pełnowartościowego białka. Należy czytać etykiety i wybierać to pożywienie które nie zawiera sztucznych barwników. Pamiętając ze lepsza jakościowo karma będzie miała lepiej i rzetelniej opisany skład. Ilość pożywienia powinna być dobierana indywidualnie w zależności od wieku, stanu zdrowia i indywidualnych preferencji kota. Dieta powinna być zróżnicowana i ciekawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *